Jesenné počasie prináša nielen priaznivý vietor na púšťanie šarkanov, ale aj ranné hmly, prízemné mrazy a výrazné ochladenie. No a chladnejšie počasie kráča často ruka v ruke aj s prechladnutím či chrípkou. Aby sme sa v tomto sychravom období chránili pred chorobami, rozhodli sme sa zásobiť vitamínmi. A veru sme nemuseli pre ne ďaleko chodiť. Stačilo zájsť do záhradky a natrhať ovocie, ktorého je v tomto roku naozaj neúrekom. Od jabĺčok rôznych farieb a veľkostí až po hrušky, slivky a hrozno. Niektorí doniesli aj citrusové plody, ktoré síce narástli a dozreli v teplejších krajinách, ale v spojení s našim ovocím vytvorili veľmi chutnú zmes, ktorú sme nazvali "vitamínová bomba".
Po povinnej hygiene rúk, bez ktorej sa žiadna práca s potravinami nezaobíde, sme sa nedočkavo pustili do čistenia a krájania. Všetci "kuchtíci a kuchtíčky" prišli na stretnutie maximálne pripravení. Lopáriky, nožíky, škrabky, strúhadlá a mištičky... Misa s nakrájaným ovocím bola z minúty na minútu plnšia a plnšia. Vitamíny v nej sa len tak mihali:
- JABLKÁ - vitamín C ( pri jeho nedostatku je ľudské telo náchylnejšie k infekciám)
- vitamín A ( je potrebný pre zrak, hojenie rán, vývoj zubov, pre zdravú
kožu a rast. Má ochranný účinok proti rakovine a zlepšenie
obranyschopnosti organizmu)
- vitamín E ( je potrebný pre ochranu buniek, je
zodpovedný za
normálny rast a vývin svalov, funkciu krvného obehu,
nervového a zažívacieho systému)
- HRUŠKY - vitamíny C, B ( pomáhajú pri raste vlasov, nechtov a kože. Pri
nedostatku vitamínu B dochádza v
organizme k
chudokrvnosti, nervovým poruchám, vypadávaniu
vlasov, kožným chorobám)
- vitamín K ( je nevyhnutný pri zrážaní krvi a pri tvorbe kostí.
Nedostatok vitamínu K zvyšuje náchylnosť ku krvácaniu
ďasien a slizníc)
- SLIVKY - vitamín B ( pomáhajú pri trávení, posilňujú kosti)
- HROZNO - vitamíny C, E, B ( pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní
odpadových látok, riadení srdcového rytmu, ale
pomáha nám aj jasne myslieť. Vlákniny, ktoré sú
v šupkách hrozna podporujú činnosť čriev)
Na záver sme nastrúhali mrkvu, ktorá nám celý šalát nielen krásne sfarbila, ale aj obohatila o ďalší rad vitamínov ( A, B, C, E, H...) a iných prospešných látok. Dozvedeli sme sa, že v ľudovom liečiteľstve sa mrkva využíva aj proti nervozite, astme, kožným
ochoreniam, pri problémoch s pečeňou, žltačkách a črevných ťažkostiach.
Po dokončení sme celú zmes zaliali šťavou z citrónov a pomarančov (vitamín C). Mnohí sa báli, že náš spoločný výtvor bude vďaka nej kyslý a nejedlý, ale mýlili sa. Prírodný cukor obsiahnutý v jednotlivých druhoch ovocia bol natoľko sladký, že nebolo potrebné použiť ani gram cukru. Takto bol náš šalát nielen osviežujúci, ale aj zdravší. Obrovská misa plná vitamínov zmizla ako nič. Nám to však nebolo vôbec ľúto. Takýto chutný šalát si môžeme urobiť kedykoľvek. Okrem ovocia naň potrebujeme len trochu trpezlivosti a pár šikovných rúk.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára